Bilgisayar Programcılığı Nedir? Bilgisayar Programcısı Maaşları 2017

0

Bilgisayar programcılığı söz ve anlamları tanımlanmış olan bir kurallar bütünüdür. Bir programlama dili kullanılarak ve bu sayede sonlu sayıda komutları listeleyerek donanıma belirli işleri yaptırmaktır. Dil seçenekleri düşük, orta, yüksek ve çok yüksek seviyeli diller olarak dört komuta ayrılmaktadır. Dillerin içerikleri ise, düşük seviyedeki diller; Assembly, orta seviyedeki diller; C, C+, C#, Java, Ada, yüksek seviyedeki diller; Pascal, Basic, Fortran ve ayrıca çok yüksek seviyeli diller; Visual Basic, VB.net, Acces FoxPro gibi seçeneklerdir. Makine dilleri yani bilgisayarın çalışma dillerinin öğrenmek gerekmektedir. Bilgisayarın çalışma dilleri 1-0’dan oluşmaktadır.

Aynı zamanda bilim ve mühendislikte, veritabanı programcılığında yapay zeka kullanımı, sistem programcılığı gibi bölümlerde uzmanlaşmış olunması gerekmektedir. Ayrıca sektörde verimli bir halde çalışmaya yönelik temel bilgisayar bilgileri, programlama dillerinin kullanılmasında gereken teknik bilgi ve beceri, yaygın işletim sistemlerinin ve uygulamalarının etkin ve akıcı kullanılması, orta ölçekli yazılım sitemlerinde tüm aşamalarıyla tasarlama ve geliştirme becerisi, teknolojideki gelişmeleri ve takip edebilme becerisi gibi yeteneklere sahip olabilmek gerekmektedir. Mezunların birçoğu iş hayatında hemen yerini alabilmektedir. İngilizce olarak eğitim alınması sebebi ile çok yönlü eğitimleri sürekli değişen teknolojiye kolayca adapte olmalarını sağlamaktadır. İş hayatını tercih eden mezunlar genel olarak programcı olarak görev yapmaktadır. Yanı sıra meslek dalları ise bilgisayar eğitimi, pazarlama danışmanlık gibi sektörler de çalışmaktadır.

Bilgisayar Programcısı Ne Kadar Maaş Alır?

Resmi kurumlarda yeni bilgisayar programcılığı işine başlayanlar yaklaşık 2.953 TL olarak maaş almaktadır. Fakat 3 yıl sonrasında 2.959 TL olarak maaşlar çok küçük bir artış görür. Görevdeki 24 yılın dolmasından sonra ise maaşlar 3.359 TL olarak tavan seviyeye ulaşır. Yani bilgisayar programcılığı maaşı ortalama olarak 3 bin TL diyebiliriz. 2017 yılı Ocak ve Temmuz ayı arasında belirlenmiş olan bilgisayar programcılığı maaşları bu şekilde sunulmaktadır. Aynı zamanda sektöründe işsiz kalınmayan bölümlerden olmaktadır. Genel olarak kamu kuruluşlarında görev ve sorumluluklar değişim göstermektedir. Ayrıca enflasyon, verilen zam oranlarının aşması halinde aradaki farkı kamudakiler ödemektedir. Bu konu sözleşme hususlarında yer almaktadır. Kamu kuruluşları sırasındaki sözleşme 2015 yılında imzalanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here