Blog Yazarak Para Kazanmak

0
blogtan para kazanmak

Blog yazmak yani blogger olmak sürdürülebilir bir şekilde az da olsa para kazandırabilen zevkli bir iş türüdür. Türlü kategori arasında istediğiniz bir konu hakkında blog sitesi açarak işe başlayabilirsiniz. İşin temelinde kişisel web sitesi mantığıyla oluşturulan blog siteleri, daha çok kişisel bilgi ve kişisel deneyimleri okuyuculara sunma, nedir, nasıl yapılır tarzında ve daha önceden seçilmiş bir konuya dair içeriklerin yayınlanması için kullanılmakta. Blog sitesi açarak para kazanmak tabii ki mümkün fakat hiç de basit bir iş değil. Eğer bu şekilde sürdürülebilir bir kazanç sağlamak amaç edinmişse, kaynak sıkıntısı yaşamayacağınız ve bilhassa sizin için de öğrendikçe ve araştırdıkça merak uyandıracak, kendiniz için zevkli bir konu seçmelisiniz. Mesela bir ev hanımı yemek tarifleri veya dikiş – nakış ile ilgili bir blog sitesi kurabilir, başka bir örnek verirsek de; bir girişimci de ticaret pazarı analizleri, yatırım seçenekleri, kredi nasıl çekilir ve buna benzer konularla ilgili blog sitesi kurabilir. Oyun oynamaktan zevk alan bir genç ise oyun incelemeleri, oyun hileleri gibi konularla ziyaretçi çekmeye çalışabilir. Legal (yasalara uygun) olması şartıyla istediğiniz herhangi bir konuyu seçebilir, istediğiniz her türde blog açabilirsiniz. Fakat blog yazarak para kazanmak için bazı temel şartları benimsemeniz gerekiyor. Örneğin; yazdıklarınızda yazım hatası çoksa, içerikleriniz bilgilendirici ve akıcı değilse, blogunuzu iyi takip etmeyip vaktinde yazılar girmiyorsanız ve hit getirisi olmayacak konularda yazıyorsanız para kazanamazsınız. Misal vermek gerekirse ‘karıncalar kaç yıl yaşar’ gibi bir konu geniş bir kitleye hitap etmeyeceği için, içeriğinize ne kadar özenirseniz özenin beklediğiniz verimi alamazsınız.

Öncelikle domain alırken basit ve akılda kalması kolay bir site ismi oluşturmalısınız. Site adresleri; yani domain ve hosting gibi temel gereksinimler bazı dijital platformlardan ücretsiz elde edilebildiği için blog yazarlığı yaparak para kazanmak konusunu sermayesiz iş fikirleri kategorisinde inceliyoruz. Herhangi bir masraf yapmadan alınan hostingli domain, sonunda .blogger .blogspot .wordpress gibi uzantılar olacağından kısa bir ön alan adı belirlemelisiniz. Tabii bu sırada asıl bahsetmek istediğimiz konudan da uzaklaşmamak gerek; domain seçimi işin en önemli kısımlarından biri. Sitenize en uygun tasarımı seçin, zaten blog yönetim sayfaları herkesin kullanabileceği kadar basit şekilde tasarlanmıştır. Bundan ötürü herhangi bir teknik bilgi olmadan blogu kolayca oluşturabilir ve yönetmeyi öğrenebilirsiniz. Ticari kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka düzenli aralıklar halinde yazı yazmanız lazım. Kendinizi belli sürelerde içerik yani yazı girmeye alıştırın. İçeriklerinizi mümkünse günde 1-2 yazı şeklinde ayarlamanızda fayda var. Eğer yazılarınız özgün ve kaliteliyse zaten belli bir süre sonra sitenizin ziyaretçi çektiğini göreceksiniz. İlk etapta çok fazla kazanç elde edemeseniz de, planınızın ilk aşamasını başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Sitenize eklediğiniz içeriklerin ne denli ilgi çekici ve seo’ya uygun olduğu tabii ki önemli bir konu fakat belli başlı kriterlere uygun değilse ziyaretçi artışı çok zor olur. Blogunuzun hangi arama anahtar kelimelerinde bulunmasını istediğini belirleyin. Mesela otomobil incelemeleri ile ilgili yazıları yazdığınız blogunuzun anahtar kelimeleri ‘otomobil markaları, otomobil inceleme, otomobil’ şeklindedir. Söz konusu anahtar kelimeleri yazı içerisinde geçirin ve en basit SEO yöntemi olan ‘bold’ (kalın) yazı tipi veya ‘italik’ yazı tipi ile diğer kelimeler arasında kolay ilgi çekebilecek şekilde ayarlayın. Peki, neden bu şekilde olmalı? Çünkü; Google, sitenize düzenli olarak arama motoru örümceklerini yollar, akabinde bu örümcekler bloglardaki yazıları analiz ederler ve öyle karmaşık, öyle zekice bir algoritmaları vardır ki; şuan dünyanın en iyi algoritma düzeni olduğu varsayılır. Blogunuzdaki içerikleri analiz ederken bilhassa belirtilen kelimeleri sitenizin metası yani anahtar kelimesi olduğunu kabul ederler. Ne kadar çok anahtar kelime varsa ve yazıyla uyumluysa, o kadar üst sıralara çıkarsınız. Tabii ki SEO (arama motoru optimizasyonu) işlemleri tek bir kuraldan ibaret değil; bilinen 15 bin, henüz cevabı bulunamamış ise 250 bini aşkın SEO kuralı olduğu biliniyor. Sitenize içerik girmeden önce kesinlikle SEO yani arama motoru optimizasyonu konusuyla ilgili en azından temel bir bilgi edinmelisiniz.

Belli bir ziyaretçi seviyesine ulaştığınızda blog yazarak para kazanmak için Google Adsense platformuna kayıt yaparak kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. Google Adsense danışmanları blogunuzu baştan aşağı gözden geçirecektir ve akabinde blogunuzun platforma uygun olup olmadığı hakkında kararlarını verirler. Farklı reklam ağları olsa da, bu gibi siteler için en sağlam reklam platformu Google Adsense’dir. Ziyaretçi sayınız ne kadar fazla olursa, o kadar çok reklam geliri elde edebilirsiniz. Fakat buradaki en önemli husus ziyaretçilerinize istediği konu hakkında kaliteli bir içerik sunmanızdır.

Google’da ‘blogspot site nasıl açılır, wordpress blog nasıl açılır’ gibi aramalar yaparak işin teknik detayını öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here