Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?

0

Hisse senetleri ile andığımız Borsa nedir? Nasıl oynanır, yatırım şekli nasıldır, yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli gibi merak edilen konulara cevap olacak nitelikteki bilgileri sizlerle paylaşıyoruz…

Borsa kelimesi sözlükteki anlamıyla; sarrafların, kimi tüccarların, özellikle değerli kağıt, pay belgiti ve tahvil, döviz ve her türlü mal alışverişiyle uğraşanların, alım satım amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer, sistem. En kısa tabirle; ticarete konu olan çeşitli mal ve ürünlerin alım–satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır. Örneğin hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp satıldığı yerler menkul kıymet borsası olarak adlandırılır. Yeni adıyla Borsa İstanbul (BİST), eski adıyla da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) adından anlayacağımız üzere bir menkul kıymet borsasıdır. Ticarete konu olan mallar, günlük yaşantımızdan tanıdığımız emtialardır. Yani altın, gümüş, alüminyum, bakır, tarım ürünleri, enerji ürünleri vb. gibi mal çeşitleridir. Ayrıca ticarette kıymetli evraklar olarak tanımlanan ve borsa denildiğinde akla ilk gelen hisse senetleri, tahvil, bono gibi kıymetli evrak cinsine ait yatırım araçlarıdır.

Borsalarda alıcı ve satıcılar genel olarak komisyoncuların aracılık yapmasıyla karşı karşıya gelirler. Bu durumda satıcının arzı ile alıcının talebi fiyatı belirleyen kriterlerdir. Anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatlar değişiklik gösterir. Ülkelerin kendi borsa sistemlerinde kurallar ve standartlar değişkenlik gösterebilir. Tüm borsalar ilgili devlet kuruluşları tarafından denetim altında tutulur. Mesela ülkemiz ekonomisinin kalbinin attığı yer olan Borsa İstanbul, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu esasları çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenmektedir.

Türkiye’de Borsa İstanbul, bir anonim şirket olarak kendi yönetim kurulunun aldığı kararlar ile yönetilir.

Borsa’ya Girmek İçin Gerekenler

  • Yeterli borsa bilgisine sahip olmak
  • Kişisel yatırım stratejinizi geliştirmek
  • İyi bir piyasa takipçisi olmak
  • İyi analiz yapmaz
  • Asılsız tüyolara itibar etmemek

İlerleyen zamanlarda borsa nedir, borsa nasıl oynanır gibi konuları daha detaylı inceleyeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here