Döviz Bürosu Açmak

0

Table of Contents

Döviz nedir?

Uluslararası ödeme trafiğinde kullanılabilecek para, çek, poliçe ve buna benzer her türlü ödeme aracıdır.

Döviz Bürosu nedir?

Hazine Müsteşarlığı’nın önceden belirlediği tüm şartların yerine getirilmesi ile kurulmasına izin verilen, döviz ve efektif alış – satış işleri yapan yetkili ticari işletmelerdir. Ayrıca ‘Döviz Büfesi’ olarak da bilinir. İngilizce’de ‘Foreign Exchange Counter’ ya da ‘Foreign Exchange Office’ olarak isimlendirilir.

Döviz bürosu açmak, yüksek maliyetli bir girişimdir. Ortalama şartlar dikkate alındığında en az 500 – 600 bin TL civarında sermaye gerektirir. Girişimci, döviz işine atılmadan önce bu sektörün avantaj ve dezavantajlarını, risklerini, kârı etkileyecek diğer tüm faktörleri araştırarak en ince ayrıntısına kadar öğrenmelidir. Sıkı bir araştırma yapmadan bu sektöre atılmak, girişimci için ticari bir intihar anlamı taşır.

Döviz bürosu devralmak hayli zor ve yorucu bir girişimdir fakat sıfırdan kurmak çok daha meşakkatlidir. Bu nedenle dövizcilik ile uğraşmak isteyen bir girişimci, sıfırdan kurmak yerine mümkünse aktif ve işleyen bir döviz bürosu satın alsa çok daha akıllıca olacaktır.

Yine de sıfırdan döviz bürosu açmak isteyen girişimciler için ön şartları gözden geçirelim…

Döviz Bürosu Açmanın Şartları

  • Kurulacak şirketin Anonim Şirket (A.Ş.) olarak kurulması
  • Münhasıran yetkili işletmelerin faaliyet konuları ile iştigal etmek üzere kurulması
  • Ödenmiş sermayenin 250 bin TL’den az olmaması
  • T.C. Ziraat Bankası’na 80 bin EURO yatırılması (Günümüzde yaklaşık 320 bin TL’ye tekabül ediyor)
  • Döviz bürosu açacak ortakların kesinlikle yüz kızartıcı suça bulaşmamış olması, benzer suçlardan hüküm giymemiş olması ve ceza almamış olması
  • Hisse senetlerinin nama yazılı olması ve nakit karşılığı çıkarılması
  • Şirket yönetimindeki idari yetkililer arasında en az bir kişinin 4 yıllık Üniversite veya denk eğitim kurumlarından mezun ve mali konularda deneyim sahibi olması
  • Şirkete ait ana sözleşmede Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında’ki mevzuatta yer alan bütün yazılı hükümlerin uygulanmış olması ve hükümlere uygunluk taahhüdü verilmesi

* Maddeler hazırlanırken T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının kuruluş mevzuatları baz alınmıştır.

Yukarıda yazılı olan ön şartların yerine getirilmesinden sonra T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı görevlileri tarafından yapılacak inceleme neticesinde, şartları yerine getiren şirkete ‘Yetkili Müessese İzin Belgesi’ ve dövizcilik faaliyetini yürütme izni verilir.
Elinde ciddi anlamda sermayesi bulunan girişimciler için döviz bürosu açmak iyi bir seçim olabilir. Nitekim kâr marjı yüksektir. Kuruluşu her ne kadar sıkıcı ve yorucu bir süreç gerektirse de, sektör kâr marjının yüksek olması girişimciler için yeterince ikna edici bir unsurdur. Fakat bilinmesi gerekir ki her girişimcinin üstesinden gelebileceği bir iş değildir. Başarılı olmak ve para kazanmak için yeterli seviyede finans bilgisine sahip olunması veya tecrübeli dövizcilerden ön fikir alınması gerekir.

Döviz işinden kazanç sağlamak için iş yeri seçiminin çok iyi yapılması gerekir. Bu kural neredeyse her ticari faaliyette önemli olsa da dövizcilik işinde kat be kat daha önemlidir. İş yeri kalabalık bir nokta üzerinde olmalıdır. Sonuç olarak; ne kadar çok döviz işlemi olursa o kadar çok para kazanılır.

Döviz Bürosu’ndan Nasıl Para Kazanılır?

Bir döviz bürosu açtınız ve döviz alım – satım işini yapmaya başladınız. Döviz kurları piyasa şartlarına göre belirlendiğinden, oluşan makas aralığı sizin kârınız olarak kasanıza yansıyacaktır. Alım – satım farkından kaynaklanan makas aralığının yanında yapacağınız efektif alış ve satışlardan da kasanıza kâr aktarılacaktır. Döviz biriminin ani ve sert düşüşlerinde ilgili para birimini elinizden zamanında çıkarmak ve zarar etmenizi önlemek de sizin becerinize ve finansal bilginize kalmış bir durumdur. Ekonomisi zayıf olan dünya ülkelerinin para birimleri sürekli olarak sert biçimde dalgalanmalar yaşar. Döviz bürosu sahibi olarak kırılgan borsaları, para birimi hızlı etkilenen ülkeleri takip ederek yüksek kâr elde edebilir ve kâr marjınızı iyi bir oranda tutabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here