E-Kitap Yazmak

0
e-kitap yazarak para kazanmak, e-kitap nasıl yazılır

Çok kitap okuyan bir insansanız yazar olmak illa ki aklınızdan geçmiştir, en azından hayal etmişsinizdir… Peki, neden gerçek olmasın? İşte size fırsat. Sermayesiz iş fikirleri arasında son zamanların trend fikirlerinden birini niye siz yapmayasınız? Kendi elektronik kitabınızı yazarak basitçe sanal ortamdan üzerinden satışını gerçekleştirebilirsiniz ve bu şekilde severek yapacağınız bir işin sahibi olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca ne tür bir e-kitap yazdığınızın bir önemi yok. Okunup ilgi göreceğine inandığınız bir kitap olsun yeter. Bir yemek tarifleri kitabından bile hatırı sayılar kazanç sağlayabilirsiniz.

Tabletlerin, akıllı telefonların hayatımızda artık su gibi gerekli olmaya başlaması, e-kitap pazarına büyük ivme kazandırdı. Bundan 10 sene öncesindeki elektronik kitap pazarını bugünkü haliyle karşılaştırdığımızda bunu net olarak fark edebiliriz. Bu gibi gelişmeler elektronik kitap yazarak kazanç sağlamayı daha da çekici hale getirmekte.

Şimdi konuyu biraz daha detaylı ele alalım, e-kitap yazmak isteyen kişilere bilgi vermeye çalışalım…

E-Kitap Nedir?

Yazılar veya resimler ya da her ikisini birden içeren, dijital ortamda yayımlanan, bilgisayarlar veya diğer elektronik aletlerde görüntülenebilen ve okunabilen kitap şekilleridir.

E-Kitap Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce; güzel bir kitap yazın ve mümkün olduğunca kaliteli bir iş ortaya koyun. 

İlk aşamada dikkat etmeniz gereken asıl şey bu. Ayrıca yapılması en zor olan şey şey de bu. Sorun şu ki; piyasadaki yazarların çoğu kitaplarının iyi olduğunu düşünür ama maalesef her kitabın iyi değildir. En negatif durumlarda bile çoğu okuyucuların yazılanları seveceğini ve kitabı satın alabileceğini düşünürler fakat gerçekler öyle değildir.Size ilk tavsiyemiz yazar gruplarına katılmanız ve kendinize kolay bir şekilde geri bildirim alabileceğiniz bir alan oluşturmanızdır. Bu yalnızca övgü almak için değil, insanların gerektiğinde eleştiri yapabileceği şekilde bir çevre oluşturmak için çok önemli. Övgü armağan gibidir, hepimiz övgülerden tabi ki hoşlanırız fakat bu bizim için çok da iyi bir şey değildir. Yazdığınız metnin kurşun geçirmez olmasını istiyorsanız yanlışın nerede olduğunu saptamanız gerekir ve bunu yapabilmek içinde farklı beyinlere ihtiyacınız olacaktır.

İkinci tavsiyemiz ise; mümkünse serbest çalışan bir editöre para ödemeyin. Bu işi yapmak için temel şeyleri öğrenmeye gayret gösterin. Kesin olarak bir editöre, tavsiyelere veya referanslara ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız; ne için ödeme yaptığınıza ve doğru kaynaklara para harcadığınıza emin olun.

Kitabınıza doğru fiyatlandırma yapın. 

E-kitap fiyatları konusuna göre değişkenlik gösterir ve genelde 10 TL – 90 TL bandında ücretlendirilir. Çok düşük fiyatlandırıp emeğinizin boşa gitmesine, çok yüksek fiyatlandırıp da müşterinin elinizden kaçmasına neden olmayın.

E-kitabınızı doğru formatlayın. 

HTML ve MS Word programlarına yeteri kadar hakimseniz format işlerinizi tek başınıza halledebilirsiniz. Fakat ne yaptığını bilen ve bu programları uzman seviyede kullanabilen birinden ücreti mukabilinde yardım almanız daha pozitif dönüşler almanıza katkı sağlayabilir. Kötü düzenlenmiş bir e-kitap kötü eleştirileri de beraberinde getirir ve neticede uzun vadeli pazarlamada fiyasko yaşayabilirsiniz. Burada önemli olan husus; mümkün olduğunca masraf yapmaktan kaçınmak ama gerekirse ücreti karşılığında destek alabilmek.

Tasarıma önem verin. 

Okuyucular kitap kapaklarına dahi dikkat ederler. Kitap kapağınızın, içerisindeki fotoğrafların ve diğer görsel süslemelerin yeteri kadar kaliteli ve okunaklı olduğundan emin olun.

Ürün açıklamasını ihmal etmeyin. 

Tür, Kelime sayısı, Hakkında, Okuyucu yorumları (ilk satış aşamasından sonra eklenebilir) gibi açıklayıcı metinleri kitabınızda bulundurmanızda fayda var.

Kitabınızı satacağınız platformu doğru seçin. 

Çeşitli internet sitelerine üye olarak e-kitabınızın satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fakat satış yapabileceğiniz bazı e-ticaret sitelerinde bir miktar üyelik ücreti talep edilebilir. Buna alternatif olarak ücretsiz üyelik veren sitelerden üye olduktan sonra satış başı komisyon sisteminden de yararlanabilirsiniz. Bunların haricinde herhangi bir yabancı dilde e-kitap yazmak aklınızdan geçiyorsa dtp.amazon.com adresinden Kindle’a direk yükleyebilirsiniz. iPad, Sony, Kobo (Borders) ve Barnes & Noble için www.smashwords.com adresini de kullanabilirsiniz. Günümüz itibariyle Kindle ve Smashwords birçok farklı formatta e-kitap satmakta.

Reklam çalışmasını iyi yapın. 

Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında profil açın ve ayrıca mümkünse kitabınızla ilgili tanıtıcı bir web siteniz olsun.

E-Kitap Yazmanın Avantajları

  • Yasal prosedür engelleri olmadığı için e-kitapların yayına hazırlanması kısa sürer
  • Elektronik ortamda yayınlandığı için görsel tasarım konusunda daha esnektir (kitap yayınlandıktan sonra dahi güncellenebilir)
  • Normal kitaplarda yılda iki kez telif ücreti ödenir fakat e-kitaplarda böyle bir şey söz konusu değildir. Yani normal kitap yazmaya göre daha az masraflıdır
  • Düzenlenmesi basit olduğu için her şey yazarın istediği gibi olur
  • Kağıt basımı olmadığı için ürünü piyasaya sürmek normal kitaplara göre daha zahmetsizdir
  • Kendisine güvenen herkes yapabilir

E-Kitap’tan Ne Kadar Para Kazanılır?

E-kitap yazarak para kazanmak isteyen kişiler için kesin ve net rakamlar vermek boşa umut vermekten öteye gitmez, kazanç seviyeleri tamamen kitabın ne kadar okunabilir olduğuyla alakalı bir durum. Fakat bu işin piyasasına bakıldığında işini ciddiye alan yazarların aylık 10 bin TL’ye kadar para kazanabildiğini görmek mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here