Evde Mantı İşi

5
evden mantı satmak, mantı alan firmalar

Yemek yaparak para kazanmayı amaçlayan ve ek kazanç sağlamak için çaba gösteren kadınlar! Artık evde mantı işi yaparak hanenize ekstradan para kazandırabilirsiniz.

Bildiğimiz gibi insanların yaşantısında yiyecek tüketmek hem temel bir ihtiyaç hem de zevk işidir. Günümüzde aile fertleri gündelik yaşamlarında genelde zor şartlar altında çalıştıkları için, iş saatleri sona erince eve döndüğünde hızlıca mutfağa gidip yemek yapma telaşına düşmekte. Bunun farkında olan ve durumundan şikayetçi olan insanlar, hazır yemek sitelerinden veya yol üzerindeki yiyecek yerlerinden yemek sipariş eder. Kısaca bu konuyu şöyle özetleyebiliriz; çalışan insanlar eve yorgun döndüğü için yemek yapmaya üşenir ve cebindeki parası ile yemek ihtiyacını karşılar. Bazı insanlar da evinde her zaman yemek yaptığı halde ara sıra değişik lezzetler arar ve fazla zaman alan yemekleri yapmaya vakit bulamaz. Konu yemek olunca ucu bucağı olmayan bir sohbetin içine dalabiliriz ama bizim asıl konumuz para kazanmak olduğu için bu yazımızda yalnızca mantı işini anlatacağız. Çünkü, mantı; hazırlanması zor ve zaman harcayıcı bir hamur işi olmasına rağmen yine de her zaman talep gören bir yiyecek türüdür.

Mantı Nedir?

İnce açılmış yufka, küçük dörtgenler şeklinde kesildikten sonra içlerine kıyma konulup bohça biçiminde dürülerek, su’da makarna gibi haşlanması yoluyla yapılan, üzerine sarımsaklı yoğurt, tereyağı ve sos dökülerek yenilebilen, hamur işi olarak tabir edilen yiyecektir.

Ev Mantısı Alan Firmalar

Birçok yemek çeşidi vardır ve en çok ilgi gören iş fikirlerinden birisi de ev mantısı satmak diyebiliriz. Bunun yanı sıra evlerde yaş pasta, kurabiye, börek vb. yaparak da para kazanmak mümkündür ama mantı dışındaki iş fikirlerini daha sonra paylaşacağız.

Ev mantısı alan veya evde mantı işi veren firmalar oldukça fazladır. Fakat bu sektörde bu firmaları tespit etmek hem zordur hem de verilen emeğin karşılığı tam olarak alınmadığı için fazla tercih edilmez. Bundan ötürü söz konusu firmalarla iş yapmaya kendinizi şartlandırmayın, kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Okuyucularımıza fikir verme babında yazılan bu yazı sayesinde, firmalar haricinde başka kimlere mantı satabileceğiniz hususunda yardımcı olmaya çalışacağız. Mutlaka firmalarla çalışmayı düşünen bayanlar, bulunduğu şehirde faaliyet gösteren catering / hazır yemek firmalarıyla bağlantıya geçmeli. İlla ki firmaların adresini veya iletişim bilgilerini isterseniz de konu altındaki yorumlar kısmından yorum yaparak bize belirtin. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

Ülkemizdeki özellikle ev hanımı olarak yaşamını sürdüren kadınlar, gündelik yaşamında evde boş yere vakit geçireceğine kendi başına birçok fikir üreterek para kazanmayı düşünür. Ama genelde düşündüklerinin hiçbirini yapmazlar. Siz de bu durumdan bıktıysanız, artık göğsünüzü gere gere ”para kazanıyorum” ve ”evde mantı işi yapıyorum” demeye hazırlanın.

Öncelikle mantıyı yapmadan önce tabi ki sipariş almalısınız. Bunun için de ilk aşamada gerekirse komşularınızı kapı kapı dolaşarak yaptığınız işten bahsedin ve müşteri potansiyeli hakkında az çok fikir sahibi olun. Etrafınızı gözlemlediğinizde mutlaka karı – koca olarak iki tarafın da çalıştığı aileler göreceksinizdir. Bayan çalışıyor ve iş yoğunluğu fazla ise onlar ile konuşarak mantı satmaya başladığınızı belirtin. Hatta o kadınlara ”sen çok yoruluyorsun, yemek ihtiyacını nasıl karşılıyorsun?” tarzında sorular sorarak, muhabbet arasında ters köşe yapın. Potansiyel müşterilerinize bu düşünceleri aşılamanız gerekiyor ki kendinize minimum seviyede bile olsa bir pazar alanı oluşmasını sağlayabilesiniz. Zaman zaman durumu daha detaylı anlatarak, ”haftada sana 2 kez mantı yapabilirim, ücreti şu kadar” gibi önerilerde bulunabilirsiniz. Hele ki mantı işini layığıyla başaran ve lezzetinden ödün vermeyen bir emekçi iseniz, bu iş fikrini çevrenizde birkaç  aileye veya diğer farklı müşterilere aşıladığınızda haftanın tüm günlerinde bu işle uğraşıyor olabilirsiniz. Bu da şu demek oluyor; her hazırlayışınızda kazanç sağlayacaksınız. Fakat sizlere son tavsiyemiz sadece mantı fikrine bağlı kalmayıp, benzer diğer yiyecek türlerini de müşterilerinize sunmanızdır. Ürün çeşidi her zaman müşteri çeker. Ayrıca fiyat – lezzet açısından makul, çeşidi bol bir hizmet sunun ki, insanlar aynı şeyleri yemekten bıkmasın.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here