Haber Spikerliği Nedir? Haber Spikeri 2017 Maaşları

0

Geçmişten günümüze kadar yaşanan olayların sıcak gelişmelerin ve durumların insanlara aktarılması açısından haber sektörü önemli bir araç konumundadır. Televizyon, radyo, internet gibi yayın araçlarından insanlar gündelik yaşantılardaki olaylardan, yurt içindeki ve yurt dışındaki güncel olaylardan haberdar olmak adına haber yayın kuruluşlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Tabi ki bir haberin içeriği kadar sunumu da çok önemlidir. Bu bağlamda haber spikerlerine oldukça fazla iş düşmektedir. Önceden hazırlanan bir haberi sunan kişilere haber spikeri adı verilmektedir. Haber spikerlerinin diksiyonu ve dış görünüşü oldukça düzgün olmalıdır. Bununla birlikte haber içeriğinin iyi analiz edilmesi ve haberin sunuşu esnasında aksaklıklar yaşanmaması gerekmektedir.

Haber Spikeri Ne Kadar Kazanır?

Bir haber spikeri, yoğun haber dönümünde, savaş, afet gibi heyecan halinde dahi işini yapabilmesi için rahat ve samimi olmalıdır. Bununla birlikte, haber spikeri yayınlanacak haberin içeriğini analiz ettikten sonra okuyacağı yabancı kelimelerin okunuşunu ve hangi sözcüklerde vurgun yapacağını önceden belirlemelidir. Bunun dışında sunacağı metni banttan ya da canlı olarak aktaracağı için metni daha önceden okumalı ve eksiksiz bir şekilde anlamalıdır. Haber spikerleri popüler olan kanallardan sunuculuk yaptıklarında oldukça fazla ücret alabilmektedirler. Türkiye şartlarında 2017 yılında popüler bir kanaldaki haber spikerleri  ortalama 5.500 – 20.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Bununla birlikte, canlı yayından spikerlik yapan kişiler tabi ki de daha fazla maaş almaktadır.

Haber spikerlerinin işleri sanıldığı kadar kolay değildir tabi ki. Her gün yayın yapan Kanal D, Show TV gibi kanalların spikerleri oldukça yoğun bir tempoda çalışmakla birlikte, belirli bir izleyici kitlesine sahip bu kanalların spikerleri, canlı yayın esnasında daha az hata yapmak zorunda kalmaktadırlar. Haber spikeri olmak isteyen kişiler de bu kanallarda çalışan tecrübeli haber spikerlerini örnek alarak daha başarılı olma fırsatı yakalayabilmektedirler. Başarılı bir haber spikeri olabilmek için iyi çalışmak ve sunuştan önce gayet ciddi bir şekilde haber içeriğinin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu gibi ön hazırlıklardan sonra haber spikerliği zevkli bir hal alıp yüksek meblağlar kazandıran bir meslek olarak karşımıza çıkmış olduğu görülmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here