İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler ve Şartlar

0

Kredi türleri arasında en sık rağbet gören kredi cinsi olan ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler ve diğer şartlar ile ilgili bu detaylı yazıyı sizler için derledik.

Krediler, bireysel krediler ve ticari krediler olarak ana başlık olarak iki farklı şekilde kategorize edilir. Eğitim kredisi, tatil kredisi gibi alt tür krediler de ihtiyaç kredisi kapsamına giren kredi türleridir. Bankalar, yürüttüğü promosyon ve kampanyalar ile bu alt başlıklarla sunduğu kredi türlerinde düşük faizli kredi imkanları sunabiliyorlar.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Şimdi ihtiyaç kredisi nasıl çekilir sorusuna yanıt vermeye çalışalım…

Bankaların ihtiyaç kredisi şartları için önceden şart koştuğu temel gereksinimler vardır. Gelir belgesi, bordro veya kredi notunun uygunluğu bu şartlara birer örnektir. Ayrıca yasal olarak mutlaka karşılanması gereken genel şartlar da vardır. O halde ihtiyaç kredisi şartları nelerdir? İhtiyaç kredisi şartlarını şöyle anlatabiliriz:

  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için öncelikle reşit olmanız gerekiyor. Hatta bazı özel bankalarda 20 yaş sınırı aranıyor.
  • Bankaya bir gelir kaynağı (bordro veya gelir vergisi beyannamesi gibi belgeler) ibraz etmeniz gerekiyor. Bunun için de ya sigortalı çalışan ya da özel bir ticari işletme sahibi olmanız gerekiyor. Bankalardan kredi onayı almak için ticari işletmeniz yıllık veya dönemsel olarak kâr yapmış olması gerekiyor veya işçiyseniz de sigorta kaydınızın son iş yerinde 3 ay dolmuş olması gerekiyor.
  • Kredi notu adı verilen banka ve borç ilişkileri geçmişiniz, şahsi ve ticari fatura ödemeleriniz, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli ödenmiş olması gerekiyor.
  • Kredilerde eskisi gibi çok fazla kefil arandığı söylenemez fakat banka kendi inisiyatifini kullanarak gerekli görürse mutlaka ister. İpotekli olmadıkça, eş rızası talep edilmese de, kefil gerekirse kefilden resmi olarak eşinin rızasına istinaden belge isteniyor.
  • İhtiyaç kredisi vadeleri yasal olarak 36 ay sınırındadır, fakat ipotekli kredi çekecekseniz 120 ay’a kadar vade süresini artırabiliyorsunuz.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet
  • İkametgah (Yerleşim Yeri Belgesi) ya da başvuranın adına gelmiş olan elektrik, su, telefon vb. son 3 aya ait fatura
  • Gelir belgesi. Gelir belgesi; özel firma çalışanları ve devlet memurları için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza beyannamesi olabilir. Emekliler için emekli hesabı cüzdanı yeterli. Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağı iseniz güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu veya ticaret sicil gazetes ya da oda kayıt belgesi istenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here