Kahvehane (Kıraathane) Açmak

0

Herhangi bir kuruma veya firmaya bağlı olmadan, kendi işinin patronu olmayı kim istemez ki? ”Tabi ki herkes ister” dediğinizi duyar gibiyiz.

Öncelikle söylemeliyiz ki; amacınız ister kahvehane açmak olsun ister lüks bir restoran açmak olsun, her zaman işinizin ehli olmayı hedefleyerek işe başlamalısınız. Hırslı olun, işinizi sevin ve daima gelişim odaklı olun. Herhangi bir ticari işe girişmeden önce, girişimcinin aklındaki işi gerçekleştirmesi için ne kadar maliyet gerektiğini çok iyi analiz etmesi gerekiyor. Ön hazırlığın yeteri kadar iyi yapılmasının sonuçları hüsran olabilir ve iş kurma hayallerinin daha başlamadan sona ermesine neden olabilir. Bu yazımızda kahvehane nasıl açılır sorusunun cevabını vereceğiz…

Kahvehane yani kıraathane açmak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus dükkanın konumudur. Dükkan seçimi yaparken ayak üstü bir yer olması, çevresinin nüfus yoğunluğu ve yaş ortalaması en önemli kriterlerdir. Tabi ki kahvehane açma konusunda anlatacaklarımız bunlarla sınırlı değil. Gelelim detaylara…

Kahvehanecilik sektöründe hijyen gözardı edilmemesi gereken bir husustur. Müşterilere sunduğunuz bardaklarda kesinlikle leke, iz vs. olmamalıdır. İnsanlar kıraathanelerde poğaça, açma, börek ya da tost gibi yağlı yiyecekler tüketirler. Bardaklara bulaşan yağ lekeleri de sıcak suda bulaşık deterjanıyla güzelce ovalanmadan asla çıkmaz. En nihayetinde bir yerde bir şeyler içerken siz de bardakta leke fark etseniz, bulunduğunuz mekan sizde kötü bir imaj bırakır. Bir diğer değinmemiz gereken konu da oyun takımlarının temizliğidir. Okey, tavla, kağıt gibi oyun takımları ve malzemeleri temizlenmedikçe, pislikler oyun taşlarına yapışarak kötü bir görüntü oluşturur. Böyle bir durum size uzun vadede eksi puan olarak yansır. Sonuç olarak bu tür ticari mekanlarda altını çizmemiz gereken en önemli nokta temizliktir. Ayrıca müşteri memnuniyeti için ücretsiz internet imkanı, ücretsiz telefon şarjı gibi hizmetler verilmeli, oyun takımlarının eksiksiz olmasının sağlanmalı, her zaman kaliteli çay ve meşrubat kullanılmalı, çay ocağı, tuvalet, lavabo, balkon ve benzeri alanlar her daim temiz olmalı, yine aynı şekilde; soğutucular, çaydanlık ve demlikler ve diğer bilumum araç-gereçlerde mutlaka hijyen sağlanmalı.

Kahvehane (Kıraathane) Açmanın Maliyeti

Tüm işlerde olduğu gibi; kahvehane açmanın maliyeti de tamamen girişimcinin nasıl bir kahvehane açmak istediğiyle alakalıdır. Mekanın kirası, dekorasyonu, genişliği ve lokasyonu maliyeti değiştiren en kritik değişkenlerdir. Yine de ortalama bir maliyet tahmini yaparsak; 30-40 bin TL aralığında bir rakam verebiliriz.

Kahvehane Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik fotokopisi
 • Vergi levhası
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Kira kontratı veya tapu fotokopisi
 • İkametgah
 • İlgili Esnaf Odası veya Ticaret Odası faaliyet belgesi / sicil tasdiknamesi
 • Yangın tüpü faturası
 • İmza beyannamesi
 • Sabıka kaydı

Kahvehane Açmanın Şartları

 • Kahvehaneyi açacak kişinin daha önce belirlenmiş olan yasalara karşı muhalefetten dolayı hüküm giymemiş olması ve ayrıca 18 yaşını bitirmiş ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olması
 • Kahvehane; genel sağlık, genel ahlak, genel güvenlik ve asayişin korunması açısından uygun yerde ve konumda olmalı
 • Kahvehane; okul öncesi eğitim, ilk ve orta öğretim ve eğitim okul bina ve tesisleri ile ilk ve orta öğretim öğrencilerinin devam ettiği kurs, dershane, özel öğretim kurumları ve bu öğrencilerin kaldığı öğrenci yurtlarına ait bina, tesis ve bunların müştemilatına 200 metreden yakın mesafede bulunmamalı
 • Tavan ve taban arası iç yükseklik 3,50 metreden az olmamalı ve mekanın aydınlatması yeterli olmalı
 • Mekan havalandırması şartları uygun olmalı
 • Çay ocağı bölümü, tezgah çelik ve hijyenik şartlara uygun olmalı

* Kahvehane açmak hazırlamanız gereken belgeler ve şartlar bulunduğunuz yere göre değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi için lütfen bulunduğunuz ilçe sınırları içindeki zabıta ve vergi dairesi müdürlüklerine başvurun.

Kahvehane Açacaklara Tavsiyeler

Müşteriyi mekanda rahat hissettirmek önemli bir husustur. Kahvehane için şartlar el veriyorsa geniş ve ferah bir alan sağlanmalı, sonuç olarak insanlar rahat ettirilmelidir. Kafa dağıtmaya, eğlenmeye gelen müşterilere ne kadar relax bir ortam sunarsanız, ortamda o kadar vakit geçirirler. Müşteriler ne kadar çok vakit geçirirse tabi ki siz de aynı oranda para kazanırsınız. O nedenle mekan seçiminde tavanın yüksekliği, mekanın genişliği ayrı bir önem kazanırken, müşteri memnuniyeti için mekanın ısıtma ve soğutma sistemi de ekstra bir avantaj sağlar.

Kahvehanelerde sigara içme alanları da çok önemlidir. Kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması nedeniyle müşterilerin rahatça oyun oynayıp sigara içebilmeleri için balkonlu ya da bahçeli bir kahvehane olması çok ama çok önemlidir. Nitekim kahvehaneye gelen insanların neredeyse hepsi sigara kullanan insanlardır.

Ayrıca Lig TV (yeni adıyla beIN SPORTS), D-Smart, Tivibu vb. ücretli televizyon hizmetlerinin mekanınızda bulunması çok önemli bir artı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here