Konut Kredisi Nasıl Alınır?

0

Peşinatsız konut kredileri son günlerin belki de en trend konularından biri. Öncelikli olarak merak edilenlerin başında da konut kredisi nasıl alınır sorusu akıllara gelmekte. Biz de bu makalemizde öncelikli olarak sıfır peşinatlı yani peşinatsız konut kredileri ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle şunu belirtelim; eğer bankalardan kredi almayı düşünüyorsanız, kullanabileceğiniz kredi miktarı en fazla söz konusu konutun %75’ine tekabül eden orandadır. Bu durumda geri kalan %25 tutarındaki parayı hazırlamadan ev almanız maalesef mümkün değil.

Konut Kredisi Seçenekleri

  1. Birinci yol ev değerinin eksper tarafından yüksek gösterilmesi ve bu nedenle çıkacak olan konut kredisinin evin tamamı değerini karşılamasıdır. Fakat bu yol etik olmadığı gibi, gayri resmi bir yöntemdir.
  2. İkinci yol ise evin değerinden geriye kalan %25 kadar kısmının yine satın alacak kişi ya da kişilerce ihtiyaç kredisi kullanarak tamamlanması yoludur. Akbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi büyük bankalar bu hizmeti hızlı şekilde sağlayan bankalar arasındadır.
  3. Üçüncü bir alternatif ise imkanınız varsa başka bir mülkü ipotek altına alarak peşinatsız bir şekilde konut kredisi çekme yoludur.

Peşinat Olmadan Ev Kredisi İçin Şartlar

Eğer peşinat ödemeden bankalardan konut kredisi almak gibi bir amacınız varsa bankaların talep ettiği şartların başında ipotek değeri olan bir mülk (ev) göstermeniz gerekmektedir. Bu mülkün tapusunun size ait olması gerekmiyor. Krediye ipoteklenmesi düşünülen ev, anlaşacağınız bir akrabanızın ya da arkadaşınızın üzerine de olabilir.

Ev kredisi olarak elinizde ipotek olarak gösterebileceğiniz bir mülk yok ise ekspertiz raporlarının yüksek çıkması gerekmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu şirketlerine bağlı firmaların ekspertizleri alınacak olan evin parasal değerini belirlerken, bankaya kredi başvurusu yapacak olan müşterinin gelir ve gider tabloları da ayrıntılı olarak incelenir.

Konut Kredisinin Geri Ödemesi

Şüphesiz ev sahibi olacakların merak ettikleri en önemli konu kendilerine kredi çıkıp çıkmayacağı ve kredi çıktığı takdirde geri ödeme planının nasıl olacağıdır. Öncelikle dikkat edilmesi gerekir ki kredi notunuz ev kredisi çekerken en önemli etkenlerden biridir. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz mülkün içinde bulunduğu muhit ve kredi başvurusunda bulunduğunuz banka da aynı oranda önem taşır. Alacağınız mülkün bina yaşı ve durumu da kredi alabilmeniz için bakılan kalemler arasında yer almaktadır. Mesela, alınacak ev bitmiş bir ev ise farklı inşaat halinde ise daha farklı değerlendirmeye alınacaktır. Bankaların geri ödemelerde dikkat ettikleri bir diğer konu da aylık net gelir tutarıdır. Maaş bordrosu ile ispat etmeniz gereken aylık gelirinizin yaklaşık olarak %35 – %40 oranında geri ödeme şansı sunan vade süreleri ile ev almanıza olanak sağlayacağını bilmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here