Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Olur?

0

Bu yazımızda konut kredisi yapılandırma hakkında bilgi vermeye çalışıcağız.

Kredi yapılandırması, halihazırda ödemekte olduğunuz kredinin kapatılması ve size şu anki faiz oranlarıyla yeni bir kredi oluşturulması anlamına gelir.

Birçok kredi türü için kullanabileceğiniz kredi yapılandırma şansını konut kredisi ödemelerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Konut kredisi yapılandırma ile bütçenizi rahatlatabilir ve yapılandırmayı gerçekleştirdiğiniz andaki faiz oranlarıyla yeni bir kredi ödeme imkanı yakalayabilirsiniz. Ayrıca kredinizi yeniden oluşturarak taksitlerinizi azaltıp artırabilir ve daha az faiz veya ekstra vadeli ödeyebilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Öncelikle krediyi yeniden yapılandırma işleminin hangi banka aracılığıyla yapacağınıza karar vermelisiniz. Neredeyse büyük bankaların hepsi yapılandırma fırsatı sunduğundan sizin için en yararlı olan bankayı kolaylıkla seçebilirsiniz. Bankanızı belirledikten sonra; gelir belgeniz, tapu fotokopisi ve nüfus cüzdanınız ile tercih ettiğiniz bankanın en yakın şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanır ve kredi yapılandırması yeni bankanız tarafından onaylanırsa eski ilgili bankadan kapama yazısı istemelisiniz. Kapama yazısı güncel borcunuzu gösterir ve bu borcun ödenmesi durumunda ev üzerinde bulunan ipoteğin kalkacağını teyit eder. Kapama yazısı gönderildikten sonra evinize yeni bankanız tarafından eksper yönlendirilir ve eksper raporunun iyi olması durumunda kredi kullanım aşamasına geçiş yapılır. Kullanım aşamasında yeni bankanızın tapu yetkilisi ile beraber evinize 2. derece ipotek konulur. Daha sonra eski bankanızın gönderdiği kapama yazısındaki borç miktarı yeni bankanız tarafından kredi edilir. Son olarak eski bankanız, yeni bankanıza ipotek kaldırma yazısı gönderir ve bu yazı ile eski bankanızın ipoteği kaldırılmış olur. Bununla birlikte yeni bankanızın 2. derece olan ipoteği 1. derece olur ve konut kredisi yapılandırma işlemi sonuca ulaşır.

Konut Kredisi Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak, konut kredinizi yapılandırmadan önce anlık faiz oranlarının konut kredisi aldığınız zamandaki faiz oranlarından daha az olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde ödeyeceğiniz faiz miktarında artış yaşayabilirsiniz ve sonuç olarak cebinizden daha fazla para çıkar. Fakat böyle bir durum günümüz şartlarında pek olası değil çünkü son zamanlarda faiz oranlarında yaşanan büyük düşüşün, bu durumu engellediği ve ödeyeceğiniz faiz oranlarını azaltma eğiliminde olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Ama siz yine de konut kredinizi yapılandırmadan önce, krediyi ilk kullandığınız andaki faiz tutarı ile anlık faiz tutarını karşılaştırmayı ihmal etmeyin. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise, yeniden yapılandırma dosya masrafının da faiz indiriminden elde edeceğiniz kardan daha az olması gerekir. Aksi halde, yeniden yapılandırmanın avantajından bahsetmek pek mümkün değildir.

Yapılandırma masraflarının ve faiz tutarlarının bankalar arasında farklılık gösterdiğini unutmamalı ve yapılandırma için başvuru yapmadan önce bankaları iyice araştırmalı, sizin için en faydalı olan bankayı tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here