KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

0

Yeni iş kurmak isteyen gençlere KOSGEB tarafından verilen devlet destekli krediler KOBİ’ler için verilen KOBİ projeye işbirliği güç birliği destek programı, genel destek programı, kredi faiz destekleri ve 50 bin TL hibe 100 bin TL sıfır faizli devlet destekli KOSGEB kredileri devlet destekleri olmaktadır. KOSGEB kurulduğu günden bugüne kadar iş kurmak isteyen girişimcilere ve işini büyütmek isteyen esnaf ve sanatkarlara çeşitli hibe kredileri destekleme kredileri sunmaktadır. Aynı zamanda bu kredilerden bazıları geri ödemesiz kredi olurken bazıları ise sıfır faizli devlet destekli kredilerden oluşmaktadır. Ak parti hükumeti tarafından verilmekte olan 50 bin lira hibe kredi ve yüz bin lira geri ödemesiz KOSGEB kredisi oldukça fazla popüler olan ve iş kurmak isteyen tüm girişimciler 50.000 lira hibe kredi ve 100 bin TL sıfır faizli devlet destekleme kredisini almak istemektedir. Fakat bu kredileri almak için KOSGEB desteği nasıl alınır konusunda bir takım soru işaretleri de oluşmaktadır.

Kredi Başvuruları

KOSGEB desteği nasıl alınır konusu ele alınırsa eğer kredi başvuruları için öncelikle yapılması gereken KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekmektedir. Bu eğitimler KOSGEB internet sitesi tarafından duyurular bölümünden eğitim duyuruları alanında belirtilmektedir. KOSGEB Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Trabzon ve Tokat’ta uygulamalı girişimcilik eğitimleri vermektedir. Bu eğitimlere katılmak için toplumumuz kendilerine en yakın KOSGEB hizmet müdürlüğüne başvuruda bulunarak uygulamalı girişimcilik eğitimlerine kursiyer olarak katılmak gerekmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası

KOSGEB eğitimleri saatten oluşmaktadır. Aynı zamanda uygulamalı girişimcilik eğitimleri sonunda KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası verilmektedir. Ayrıca bu eğitimlerde kursiyerlerin KOSGEB nasıl iş planı hazırlaması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Verilen bilgiler dahilinde bir iş planı hazırlanarak KOSGEB hizmet müdürlüklerine hazırlanmış olan iş planlarını sunmak gerekmektedir. KOSGEB hibe kredi verilen sektörler KOSGEB tarafından iyi bir iş planı hazırlayan kişiler KOSGEB tarafından onay alabilecek halde iş planı hazırlayarak bu iş planını KOSGEB’e sunan girişimcilere 50 bin TL ve 100 bin TL sıfır faizli krediler verilmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Hazırlanan projeler genel anlamda KOSGEB tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. En popüler olan hibe kredi alan sektörler toplumumuzun bulunduğu bölgelerde bulunmayan ya da ihtiyaç duyulan sektörlerle ilgilidir. Yani bulunulan şehirde en az bulunan sektörde işyeri açma kararında bulunulursa eğer hibe krediyi almak zor olacaktır. KOSGEB daha çok genç girişimcilerin daha önce yapılmayan yeni girişimcilik projelerini değerlendirmektedir. Fakat hibe kredi almak için icat edilmeyen bir projenin yapılması gerekmektedir. Gerçek olan şey projenin KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi anlatılması üzerine hazırlanmalıdır. Girişimcilik destek programına daha çok küçük ölçekli firmalar katılmaktadır. Bu programdan yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB internet sitesinde yer alan KOSGEB veri tabanına kayıt olması ve KOSGEB müdürlüğünden belgeler ile birlikte başvuruda bulunması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here