KOSGEB Destekleri Nelerdir?

0

Bu yazımızı okumadan önce KOSGEB Desteği Nasıl Alınır? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

KOSGEB destekleri nelerdir türünde toplumumuzda soru işaretleri oluşmaktadır. Bu alanda çalışanların ihtiyaç duydukları girişimcilik destek programı 2017 senesinde 50 bin TL hibe kredi 100.000 TL sıfır faizli KOSGEB devlet destekli kredi verilmektedir. Bu programdan yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB internet sitesinde KOSGEB veri tabanına kayıt olması ve KOSGEB müdürü ne iş planı ve ilgili belgeler ile beraber başvuru yapılması gerekmektedir. KOSGEB iş geliştirme merkezi desteği girişimcilik destek programı 2017 senesi için sunulan KOBİ’lere işletme geliştirme koçluğu destek alındığı ulaşım finans kaynaklarına ve kredileri erişim imkanı uygun koşullarda iş yeri ekipmanı ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri sunmak amacıyla kullanacak bir niş geliştirme merkezinin kuruluş ve işletme giderlerine KOSGEB tarafından destek sağlanmaktadır.

Girişimcilik Destek Programı

2017 senesinde KOSGEB tarafından girişimcilik destek programı kapsamında verilen hibe krediler girişimcilik destek programı 2017 senesinde 50 bin TL hibe kredi 100.000 TL sıfır faizli KOSGEB devlet destekli kredi verilmektedir. 2017 senesi için sunulan gençlere verilecek olan girişimcilik desteğinden faydalanmak için uygulamalı girişimcilik eğitimine KOSGEB genç girişimci programını küçük ölçekli işletme kurma danışmanlığı desteği programını tamamlayan eğitime ya da programa katı olduğunu belgeleyen ve işletmesini kuran genç girişimciler ile üçgende yer alan işletmeler yararlanabilir ve tekrar destek başvurusunda bulunacak işletmenin Türk Ticaret kanununda tanımı gerçek ve tüzel kişi statüsünde kurulmuş olması ve girişimcinin 2017 sene tarihi itibaren son bir sene içerisinde aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetinin bulunmaması gerekmektedir.

KOSGEB Yeni Girişimci

2017 senesinde verilecek olan KOSGEB yeni girişimci desteğinin unsurları süresi ile kredi üst limitleri geri ödemesiz işletme kuruluş desteği 2000 bin TL kuruluş dönemi makine teçhizat ofis donanım ve yazılım desteği geri ödemesiz 18 bin TL 2017 sene işletme giderleri desteği 30 bin TL verilmektedir. Bu giderler toplandığında gençlere verilmekte olan 50 bin TL hibe kredi miktarı bulunmaktadır. Tekrar KOSGEB tarafından 100 bin lira geri ödemeli sıfır faizli sabit yatırım değeri verilmektedir. Bu destek oranları birinci ve ikinci bölgede yüzde 60 üçüncü dördüncü ve beşinci altıncı bölgede yüzde 70 oranlarda sunulmaktadır.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB destekleri ve eğitimleri hakkında yapılmış olan bir uyarıya göre KOSGEB destekleri eğitimleri ücretsiz olarak verilmektedir. Aynı zamanda eğitim ve destekler için herhangi bir ücret karşılığı ile proje hazırlanması konusunda başvuruda bulunan cep telefonlarına mesaj gönderen firmalara itimat edilmemesi gerekmektedir. Zira KOSGEB hiçbir danışman veya firma ya da kuruluş ile bir hizmet anlaşması bulunmamaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri ve destekleri ile ilgili ücret talep eden kişi ve kuruluşlar bizzat mağdur olan kişiler tarafından savcılığa bildirilmesi gerekmektedir.

KOSGEB hizmet numarası 444 15 67 numaralı telefonlar aranarak erişim sağlanabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here