KOSGEB Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

0

KOSGEB desteklerinden kimler faydalanabilir gibi sorularla karşılaşmak elbette kafa karıştırıcı olabilmektedir. Fakat tüm bunlara cevaplar arayabilmek küçük araştırmalar ve incelemeler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. KOSGEB’ten birçok kişi faydalanabilmektedir. Yeni iş kurmak isteyen ve işini geliştirmek isteyen kişiler faydalanabildiği gibi yeni makine ve teçhizat almak isteyen kişiler, faizsiz ve cazip ödeme fırsatları ile beraber kredi kullanmak isteyenler ve yurt için ya da yurt dışı fuarlara katılmak isteyenler, firmasının tanıtımını yapmak isteyen ürettiği ürünü ya da hizmeti tescil ettirmek isteyenler, faaliyetlerinde uzman bir danışmanlık hizmeti almak isteyen ya da ürün tasarımı yapmak isteyen kişiler de bu tür hizmetlerden yararlanabilmektedir.

KOSGEB Kredi Miktarı

İşletmelerin kurulduğu fakat zorlanıldığı yerlerde KOSGEB bu tür sorunlara fırsatlar sunmaktadır. KOSGEB genel destek programında 13 başlık altında tanıtım desteği, nitelikli eleman desteği, belgelendirme desteği, faydalı model, fuar, yurt dışı fuar, iş gezisi gibi daha birçok alanlarda destekler sunmaktadır. KOSGEB kredi miktarı 215.000 TL hibe kayıtlı KOBİ’lerin kullanımına sunulmaktadır. Bu destekten ise sadece KOBİ’ye kayıtlı olanlar faydalanabilmektedir. Ar-Ge işbirliği ve güç birliği gibi tematik alanlarda 25.000 TL ‘den 900.000 TL’ye kadar hibe kredi seklinde proje sunmaları şartı ile destek vermektedir. Ar-Ge çalışması yapan KOBİ’ler ya da en az 3 KOBİ’nin bir araya gelme şartı ile bu destekten tüm KOBİ’ler faydalanabilmektedir. KOBİ’lerin gelişmesi kurumsallaşması ve markalaşabilmeleri için proje sunmaları şartı ile 150.000 TL hibe verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik

Yeni bir iş fikri varsa veya kendi işini kurmak isteyen kişiler KOSGEB girişimcilik destek programına yeni kurulacak olan iş yeri giderlerin, makine teçhizat giderleri ve işletme giderleri KOSGEB desteği ile 50.000 TL hibe 100.000 TL faizsiz kredi şeklinde desteklenmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için öncelikli olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitiminde mülakatları, hazırlanacak olan iş planını ve yararlanılacak olan hibeden en fazla yarar sağlayabilmek için danışmanlık hizmetlerinin alınması daha yararlı olacaktır. KOSGEB belirli periyotlarla devlet politikaları gereği KOBİ’lerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla faizsiz ya da düşük kredi sağlamaktadır.

KOSGEB Danışmanlık

İş kuracak olan bayanlar sertifikalarını aldıktan sonra bürokratik işlemlerle uğraşmak istemiyorsa eğer 50.000 TL hibeden 100.000 TL krediden en fazla ve kısa süre içerisinde faydalanabilmek için danışmanlık hizmeti almaları fayda sağlamaktadır. Ülkemizin TSE belgeli en büyük KOSGEB danışmanlık şirketlerinden destek konusunda yardım alınabilmektedir. Aynı zamanda %100 hibe garantisi veren iş planlarının tüm süreçlerini sorunsuz bir halde gerçekleştiren uzman ekiplerce yazılmış olan ve kısa sürede hibelerin alınmasına yardımcı olacak olan danışmanların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede sancılı geçen süreçler kolay bir halde ve sıkıntılar yaşanmadan tamamlanabilmektedir. Bu dönemde kurs süreleri boyunca mülakatların sorunsuz ve başarılı geçmesi de büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here