KOSGEB Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

0

KOSGEB, ilk aşamada kendi sitesi üzerinden üyelik işlemleri talep etmektedir. Bu sebeple, kosgeb.gov.tr adresini kullanmanız şart. Buradaki yönergelere uyarak kolayca siteye üye olabilirsiniz. Sizden birtakım kişisel bilgileriniz istenecektir. Bunları eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız önemli. KOSGEB kredi başvurusunda istenen belgeler arasında, bu işlemden sonra; KOBİ beyannamesi, KOBİ dokümanı, ticaret sicil gazetesi, başvuruyu yapan işletmeye ait imza beyannamesi / imza sirküleri, ayrıca sitedeki üyelik kısmının çıktısı da bulunmaktadır. Bu belgeyi KOSGEB İl Hizmet Müdürlüğü’ne teslim ederek onaylatıp, veri tabanına resmi kaydınızı yaptırabiliyorsunuz. Son aşamada ise iletmiş olduğunuz belgeler kurum tarafından bir inceleme sürecine alınır. Onaylanma bilgisi ya da eksiklik ya da düzenlemeye ihtiyaç duyulması gibi durumlarda da size geri dönüş yapılır.

KOSGEB’e Başvuru Gereklilikleri Nelerdir?

Gereken şartlar arasında öncelikle, istenen belgeler arasında da yer alan veri tabanına kaydolma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu aşamayı nasıl gerçekleştireceğinizden bir önceki paragrafta bahsetmiştik. KOSGEB programlarına yeni girişimciler ya da KOBİ tanımına uyan işletmeler başvurabildiği için bu şarta da uymanız gerekmektedir. Aynı zamanda KOSGEB İl ya da İlçe Müdürlüğü’ne de belgelerinizi teslim etmiş olmanız lazım. Bu belirttiklerimizin yanı sıra KOSGEB kredi başvurusu işlemlerinizin kabul edilmesi için KOSGEB’in sunmuş olduğu eğitim programlarından da yararlanmanız gerekmektedir. Verilen eğitim saatlerinin toplamda % 80’i kadar katılım zorunluğu bulunmaktadır, bu da istenen şartlardan biridir. Başarıyla tamamlarsanız KOSGEB’in sunmuş olduğu imkanlardan faydalanabiliyorsunuz.

KOSGEB Kredisi Nedir ve Kimler Alabilir?

Öncelikle KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir oluşumudur. Küçük ve orta ölçekli işletmelere ve yeni girişimcilere yardımcı olarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaç edinmiştir. Bünyesinde birçok farklı KOSGEB kredisi programı barındırmaktadır ve belli şartları sağlamış ihtiyaç sahiplerine bunu hibe etmektedir. Eğer T.C. vatandaşı iseniz ve biraz önce dediğimiz KOBİ tanımına dahilseniz KOSGEB olanaklarından faydalanabiliyorsunuz. Bu kredi, hibe kredi ya da faizsiz kredi gibi çeşitli seçenekleri kapsamaktadır. Almış olduğunuz kredi ile yeni bir işyeri açabilir, ya da açmış olduğunuz iş yerinin olanaklarını genişletebilirsiniz. Aynı şekilde zarar görmüş işletmenizi de iyi bir hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte KOSGEB dahilinde danışmanlık hizmetleri ya da girişimci destekleme programları gibi unsurlar da bulunmaktadır. Bu şekilde iş yeri sahibi olarak yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılım gösterebilir, tanıtım için de ekstra bir destek alabilirsiniz. Bütün bu süreçler için de KOSGEB yardımcı olmakta ve maddi gerekliliklerinizi yerine getirmektedir.

Kredi ve hibelerden faydalanmak isteyen girişimciler 444 1 567 numaralı telefondan daha detaylı bilgi alabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here