Sigorta Olmadan Kredi Kartı Almak

0

Bankalar, kredi kartı çıkarmak isteyen kişilerden birtakım belgeler talep etmektedir. Olağan durumlar dışında bu belgeleri bankaya teslim edemeyen kişilere de kredi kartı verilmemektedir. İşçiler için maaşı gösteren belge yani bordro, tacirler için ise gelir vergisi beyannamesi ilk istenen belgelerdir.

Nitekim çıkartmak istediğiniz kredi kartının limiti, geliriniz esas alınarak belirlenir. Aylık veya yıllık belgelenebilir bir gelirinizin olması, kredi kartı çıkarabilmenize oldukça yarar sağlamaktadır. Peki ya belgeleyebileceğiniz bir geliriniz yoksa? Sigorta olmadan kredi kartı almak konusu aklınızı kurcalıyorsa lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Sigortası olmayan kişilerin kredi kartı çıkartabilmesi için mutlaka bazı ek unsurlara sahip olması gerekmektedir. Bu gibi ekstra durumlar dışında kişinin, sahip olduğu geliri mutlaka resmiyete dökmesi istenir. Bu nedenle gerekli kurum veya kurulışlardan imzalanıp getirilen resmi bir belge banka için yeterli olacaktır. Bordro olmadan, sadece maaş yazısı ile kredi kartı çıkartmanıza izin veren banka sayısı oldukça azdır. Elbette ki burada başka durumlar devreye girmektedir. Bankalar sizin kredi notunuzu dikkate alır. Gelirinizi bir imzalı belge ile kanıtlasanız bile bankalar bununla yetinmemektedir. Sizin kredi notunuza bakan bankalar bu notun düşük olduğunu fark ettiklerinde kredi kartı çıkartma işlemlerinizi epey zorlaştırmaktadır.

Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Kredi kartı almanızı etkileyen pek çok durum vardır. Mesela başvurudan birkaç sene önce kredi kartı kullandığınızı varsayalım… Eğer geçmişte herhangi bir bankanın kredi kartını sorunsuz bir şekilde kullandıysanız, diğer bankalar da size yeni kredi kartı vermeye meyilli olacaktır. Elbette ki buradaki en önemli husus, geçmiş kartınızın ödemelerini düzenli yapıp-yapmadığınızdır. Yani kredi notunuz eğer iyiyse genel olarak birçok banka sizin kredi kartı çıkarmanıza imkan tanımaktadır. Böyle bir pozisyonda genel olarak bankalar sizi düşük limitli kartlar ile borçlarınızı ödemeye alıştırmaktadır, daha sonra ise ödemelerinizin düzenliliği dikkate alınarak kredi kartınızın limitini arttırmada size yardımcı olmaktadırlar. Nadiren de olsa bazen bankalar sigorta primi olmadan da kredi kartı verir. Bu durum tamamen bankaların inisiyatifindedir ve normal şartlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun için biraz şanslı olmanız gerekiyor.

Son olarak yazıyı toparlamamız gerekirse; sigorta olmadan kredi kartı almak, sigorta olmadan kredi kartı alabilir miyim sorusunun yanıtı, ‘evet alabilirsiniz fakat bu durum pek çok değişik duruma bağlıdır’ diyerek cevaplanabilir. Bunun dışında geçmişte kullandığınız kredi kartlarının ödemelerini düzenli yaptıysanız, şu an herhangi bir işte çalışmasanız bile düşük limitli de olsa kredi kartı almanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here