Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak

0
hayvancılıktan para kazanmak, tavuk yetiştirmek

Günümüzün en popüler meslekleri arasında hayvan yetiştiriciliği ve beraberinde ise tarıma yönelme büyük oranda yer almaktadır. Tavuk yetiştiriciliği yapmak ise bu konuda en iyi yükseliş alan bir seçenek alarak yönelim olarak ilgi almaktadır. Bu konuda ise her hangi bir bilginiz yok ise bazı püf noktaları hakkında daha öncesinde önemli bilgiler edinerek deneyim kazanabilirsiniz. Tavuk yetiştiriciliği yapmak için ilk başta buna uygun bir alanınızın yer alması gerekmektedir. Bunun ardından uygun bir tesis oluşturabilirsiniz. Asıl önemli olan ise bir tavuk çiftliği için seçmeniz gereken tavuklardır. Almış olduğunuz tavuklarınızın yumurta bırakan olması gerekmektedir. 18- 20 haftalık genç piliçler artık yumurta bırakmaya hazır olmaktadır. 18 haftaya kadar tavukların özenle bakılması gerekmektedir. Bunun beraberinde çiftliğiniz içerisinde tavukların su kapları ve beraberinde yem kapları düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Hijyenden uzak kalınmaması ve düzenli temiz tutulması gerekmektedir.

Tavuk Nedir?

Sülüngillerden, dünyanın her noktasında yetiştirilebilen, yumurtasından ve etinden faydalanılan bir kümes hayvanıdır.

Tavuk Yetiştirmenin Maliyeti

Organik tavuk yumurtası üretmek istiyor ve aklınızda tavuk yetiştirmek maliyetli mi sorusu yer alıyor ise bunun için her bütçe ile bu işi yapabileceğinizi unutmayın. Önemli olan tavuk yetiştiriciliği yapmak için yeterli zamanınızın olmasıdır. Düzenli olarak tavukların bakımı kısa zamanda büyümenizde yardımcı olacaktır. Tavuk yetiştiriciliğinin maliyeti konusunda ise bakacağınız tavuk sayısına göre bu rakam değişmektedir. İlk aşamada her zaman az bir tavuk ile başlamanız ve daha sonrasında büyümeniz sizlere yardımcı olacaktır. Çiftlik kısmının birde yasal boyutları yer almaktadır. Bunun için ise gerekli izinleri ve beraberinde ruhsatları almış olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi hallederek yasal bir anlamda üretim yapabilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise çiftlik içerisinde sizlere gerekli ekipmanlar. Besleme ve sulama kapları, tavuk işleme makineleri, atık su kanalları ve son olarak ise hastalık ila ilaçlama konusunda gerekli teçhizat. Bunları ilk başta edinmeniz ilerleyen süre içerisinde sorun yaşamanızı engelleyecektir.

Tavuk Yetiştirmek İçin Gerekenler

Ülkemizde tavuk yetiştiriciliği yapmak konusunda yasal boyut her zaman ikinci planda kalmaktadır. Aslında ilk yapılması gereken işlemlerin başında yer almaktadır. Başvuru beyan formu ve sizden talep edilmekte olan işletmelerin raporlarını alarak ruhsat için başvurabilirsiniz. Bu çiftliğin yasal anlamda gerekenleri olarak yer almaktadır. Birde bu işin tavuk yetiştirmek için gerekenler olarak dikkat edilmesi gereken yanları yer almaktadır.. Tam anlamı ile organik üretim yapmak istiyorsanız bunun için tavuklarınızın gezebileceği bir alanınızın olması gerekmektedir. Tavuklarınızın üremesi ve üretmesi için ise kuluçka makineleri almanız gerekmektedir. Her 5 tavuk için bir kuluçka makinesi yeterli olmaktadır. İşe ilk başladığınızda ise alacağınız civcivlerin seçiminde türe ve cinse dikkat etmelisiniz. Bu aşamada bilindik tedarikçiler ile çalışmanız tavsiye edilmektedir. Son olarak ise çiftliğinizde elektrik kesintileri konusunda ısınma problemi yaşamamanız için bir jeneratörünüzün olması sizi büyük bir dertten kurtaracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here