Web Sitesi Satmak

0
web sitesi nasıl satılır, web sitesi satarak para kazanmak

İnternet ağı artık öyle gelişmiş bir pazar haline geldi ki, bu pazar üzerinden milyon dolarların döndüğü çok büyük ticaret gerçekleşiyor. Bu ticaret hareketi, şahıslar veya ticari işletmeleri ilgilendiren platformlar üzerinden, alıcı – satıcı arasında bağlantı kurulmasının sağlanmasıyla gerçekleştirilir. İnternet üzerinden para kazanmak isteyen tüm şahıs ve işletmelerin önce web sitesi sahibi olması gerekir. Bunlar dikkate alındığında diyebiliriz ki; alıcı potansiyelinin çok olması ve kişilerin ihtiyaçlarına göre güzel web sitesi satmak, oldukça gelir sağlayan bir iş seçeneği olabilir. Nitekim teknoloji çağındayız ve uzun yıllar boyunca da web sitesi ihtiyacı bitmeyecek gibi görünüyor.

Web Sitesi Tasarlayıp Satmak

Bu iş için yalnızca birkaç yazılım dilini iyi derece de biliyor olmanız ve müşteri portföyünün ihtiyaçlarını iyi gözlemlemeniz yeterli olacaktır. Çünkü burada iş alıcılardan başladığı için onların isteklerine hitap etmek en önemli husustur. Kişiler, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Programcılığı gibi bölümlerde bu işlerin temel yapısını kavrayabilir. Kendileri de eğer bu işe hevesli ise kısa bir süre içerisinde web sitesi dizayn edip pazarlayabilirler. Referans olarak sundukları web sitelerini, potansiyel müşterilere göstermeleri kendi yararlarına olur. Çünkü örnek siteler, siteyi tasarlayacak kişinin yetenekleri hakkında ve neler yapabileceğini göstermek adına ispat ve örnek niteliğinde olacak ve alıcıların fikir sahibi olmasına yardım edecektir. Web sitesi satmak, uygun pazarlama sahası oluşturulabildiği taktirde devamlılık konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir iş türüdür.

Kabaca web sitesi hazırlama aşamaları şu şekildedir;

  • Domain seçimi
  • Domain kaydı
  • Hosting alımı
  • Domainin hostinge atanması
  • Web site yazılımının temin edilmesi
  • Yazılımın hostinge transferi
  • Yazılımın kurulumunun gerçekleştirilmesi
  • Temel ayarlar ve tema seçimi
  • Yayın içeriğinin oluşturulması
  • E-maillerin oluşturulması ve kurulumu

Gelirli Site Satmak

Web sitelerinin gelirleri genel olarak içerik yanlarında ve içlerine yerleştirilmiş reklamlar ile elde edilir. Bu reklamların tıklanma sayısı arttıkça elde ettiğiniz gelir de bir o kadar artacaktır. Bu tarz bir sistemi ilk etapta kavramak çok da basit olmayacaktır. Bu yüzden öncesinde biraz ön inceleme yaparak konu hakkında bilgi edinin. Akabinde işe atılmaya çalışmak hem müşteriyi hem de sizi mağdur etmeyecek bir hamle olur. Sonuç olarak web sitesi satarak para kazanmak da ciddiye alınması gereken bir iştir. Bu yüzden kişiler yaptığı işi ciddiye alarak deneyim sahibi olabilirler.

Kurumsal Site Satmak

Kurumsal site satmak aslında yanlış bir tabir olabilir. Bunu ‘kurumsal site tasarlamak’ olarak dile getirebiliriz. Kurumsal sitelerde, site içerisine herhangi bir reklam yerleştirme uygulaması yapılmaz. Kurumsal sitelerde amaç yalnızca işletmeyi tanıtmaktır. Kurumsal sitenin fiyatı siteyi yapan kişinin deneyimi, referansları, sayfa sayısı gibi değişkenlere göre belirlenir.

Web sitesi satmak öncelikle tecrübe ve kişisel donanım gerektirdiği gibi müşterinin istediklerine karşı iyi dönüş sağlama yeteneği de gerektirir. Müşteriyi dinleyip onun ihtiyaçlarına cevap verecek özelliklere sahip bir site dizaynı ortaya koymanız gerekir. Müşterilerin istekleri özenle dikkate alınır ve bunların nasıl gerçekleştirileceği hakkında plan oluşturularak sonuca varılır.

Başarıyla tamamladığınız birkaç işten sonra artık siz de işletmenizin markasını tanıtabilirsiniz. Böylece daha geniş bir müşteri portföyüne ulaşma şansınız olur. Sonuç olarak unutulmamalıdır ki; şu an büyük olarak kabul edilen şirketler de en başta sizin gibi çok küçük sermayelerden veya sermayesiz iş fikirleri oluşturarak işe başladı. Önce kendinize ve yeteneklerinize inanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here